1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Figurka Zmartwychwstałego

Droga Krzyżowa śródmiejskimi ulicami

Rozmiar czcionki

Przekroczyć próg nadziei – słowa zaczerpnięte z tego wywiadu bł. Jana Pawła II, polskiego papieża, stały się podstawą rozważań towarzyszących poszczególnym stacjom Drogi Krzyżowej, w której w południe, w Wielki Piątek, jeleniogórzanie z krzyżami w dłoniach i na piersiach, przeszli ulicami centrum Jeleniej Góry łącząc mostem wiary Bazylikę świętych Erazma i Pankracego z Sanktuarium Krzyża Świętego.

Zanim wierni jeleniogórskich parafii wzięli krzyż na swe ramiona, aby wspólnie rozważać Drogę Chrystusa na Golgotę, w Bazylice Mniejszej powitano Wielki Piątek godziną czytań i jutrznią. Odśpiewana psalmodia oraz czytania pozwoliły zgłębić tajemnicę Męki Jezusa Chrystusa w kontekście zarówno zapowiedzi proroków, jak i osobistej relacji, która łączy nas ze sponiewieranym Zbawicielem.  

W południe, z Bazyliki Mniejszej, w asyście Gwardii Matki Bożej Miłosierdzia z Cieplic, ruszyła procesja z krzyżem oraz z relikwiami Krzyża Świętego, a za nimi – wierni. Parafianie z całej Jeleniej Góry odpowiedzieli na apel księży i znacznie częściej niż w poprzednich latach przybyli eksponując krucyfiksy. – Niech będzie to manifestacja naszej wiary, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy krzyż tak często jest lżony i bezczeszczony – mówił ksiądz dziekan Bogdan Żygadło, proboszcz Parafii świętych Erazma i Pankracego. 

Refleksji przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej, czytanych przez księży, siostry zakonne i osoby świeckie, pomogły rozważania zaczerpnięte z książki wywiadu, którego bł. Jan Paweł II, udzielił Vittorio Messoriemu, włoskiemu dziennikarzowi, „Przekroczyć próg nadziei”. Wprawdzie pozycja ta powstała niemal 20 lat temu, jednak swoimi spostrzeżeniami Ojciec Święty wyprzedził czas: doskonale wpisują się one we współczesny obraz świata. 

- Nikt z nas nie ucieknie przed swoją drogą krzyżową, choćby nie wiem, jak bardzo chciał – powiedział na wstępie ks. Bogdan Żygadło, który poprowadził to Wielkopiątkowe nabożeństwo. – Droga Krzyżowa nie musi być jednak bolesną koniecznością, choć nie da się uniknąć przy niej cierpienia: wystarczy zgodzić się na przyjęcie swego krzyża i postępować w życiu zgodnie z wolą Bożą, aby dojść szczęśliwie do kresu, który jest nowym początkiem, nowym życiem – podkreślił kapłan.

W rozważaniach wspominano o bolączkach świata, Polski i Jeleniej Góry. Bożemu Miłosierdziu wierni polecali ludzi bezrobotnych, uciemiężonych, zrozpaczonych, pozbawionych nadziei. Modlono się za grzeszników i dziękowano Panu Bogu za dar nawrócenia i czynienia pokuty, zwłaszcza w kontekście upadków i win w łonie Kościoła. – Kościelne skandale są chętnie i mocno nagłaśniane przez media wrogie Chrystusowi. Niektóre grzechy Kościoła rzeczywiście są prawdziwe – i te szczególnie bolą - ale wiele z nich przedstawianych jest tendencyjnie wybiórczo, a część – to kłamstwa – usłyszeli wierni.  

Nie zabrakło wspomnienia o tragedii, która kilkanaście dni temu wydarzyła się w Filharmonii Dolnośląskiej, gdzie zamordowano dwie osoby. - Niech to dramatyczne wydarzenie będzie przestrogą i nauczy najgłębszego szacunku dla każdego życia! – podkreślono. – Czymże jest miłość chrześcijańska? Ona nie jest oparta na uczuciach, ale na uczynkach dobra wobec każdego człowieka – to kolejna refleksja tegorocznych rozważań. Była w nich także mowa o nadziei, jaką dają wolne media katolickie, gwarancja wolności sumienia w Polsce. Panu Bogu polecano Telewizję TRWAM, Radio Maryja i inne tytuły.

Śródmiejska Droga Krzyżowa ubogacona tradycyjnym śpiewem „impromperium”, czyli skarg Zbawiciela, zakończyła się w Sanktuarium Krzyża Świętego. Tu – po rozważeniu XIV Stacji Viae Crucis, ks. Andrzej Bokiej, proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, odmówił wraz z wiernymi Litanię do Krzyża Świętego. Duchowny zaprosił także wiernych na adorację Drzewca tej Najświętszej Relikwii, a także na celebrację Liturgii Męki Pańskiej, która – jako kolejna część Triduum Paschalnego - wieczorem odbyła się we wszystkich jeleniogórskich kościołach.

 

Galeria zdjęć

 


Flickr Suite Plugin: ERROR!

The Flickr API returned an ERROR:

SSL is required

 

 

Go to Top